تبلیغات
مهندسی شهرسازی - مانوئل كاستلز ، كه بود و چه كرد...

بازدید : مرتبه
تاریخ : چهارشنبه 24 شهریور 1389

آشنایی با بزرگان شهرسازی :  

                            اینبار مانوئل كاستلز

مانوئل كاستلز Manuel Castells :
مانوئل كاستلز ، جامعه شناس اسپانیایی ، به خاطر نظریاتش در مورد جامعه شبکه ای (Network Society) و ارتباطات به یكی از مراجع معتبر علوم اجتماعی و همچنین شهرسازی تبدیل شده است . او به عنوان پایه گذار « جامعه شناسی شهری جدید » شناخته می شود . طبق آمار موجود ، بین سالهای 2000 تا 2006 نوشته های كاستلز مآخذ بیشترین مقالات علم ارتباطات در جهان بوده است و همچنین در حوزه علوم اجتماعی ، وی از این حیث در رده چهارم قرار گرفت .
كاستلز در سال 1942 در آلباسته Albacete) ) واقع در اسپانیا به دنیا آمد . در نوجوانی در زمان حاكمیت فرانكو در اسپانیا ، در نتیجه فعالیتهای سیاسی مجبور شد به فرانسه بگریزد . در فرانسه در سن 20 سالگی مدرك كارشناسی خود را دریافت كرد . سپس مدرك دكتری خود را در رشته جامعه شناسی از دانشگاه پاریس - سوربن (University of Paris) اخذ نمود و از سال 1967 تا 1979 در همان دانشگاه به تدریس پرداخت . وی در سال 1979 به عنوان پروفسور در زمینه های علوم اجتماعی و برنامه ریزی شهری و منطقه ای در دانشگاه كالیفرنیا در بركلی ((University of California, Berkeley منصوب شد . در سال 2001 كاستلز در دانشگاه اوبرتا دو كاتالونیا در بارسلونا (Universitat Oberta de Catalunya (UOC)), (Barcelona) به صورت همزمان با دانشگاه کالیفرنیا ، به كار پرداخت . در سال 2003 وی بركلی را ترك كرد و شروع به تدریس در دانشگاه كالیفرنیای جنوبی (University of Southern California(USC)) نمود که این همکاری تا کنون ادامه دارد . كاستلز تا به حال در 300 مركز علمی و دانشگاهی در 46 كشور جهان سخنرانی علمی داشته است .


-در دهه 1990 میلادی تئوری مانوئل كاستلز كه باعث مطرح شدن وی در جامعه شناسی شهری دنیا شد ، پیرامون مفاهیم مربوط به « شبكه » (Net) و « انسان » (Self) و تاثیرات شبكه هایی مثل اینترنت بر انسان و زندگی شهری به شكل نهایی خود رسید . از دید كاستلز شبكه ساختاری است كه به سرعت در حال تغییر دادن شكل كلی سازمان اجتماعی جوامع انسانی می باشد . از سوی دیگر انسان به دنبال بازیابی هویت خود در میان دنیای پرهیاهو و سریع امروزی است . مردم با استفاده از فعالیتهای اجتماعی در پی معنا بخشیدن به زندگی خود هستند و درك و تحلیل این تمایل از اهمیت خاصی برخوردار است . بنابراین روابط بین دولت ، حركتهای اجتماعی ( هكرها ، فعالیتهای گروهی ) و روابط اقتصادی شكل دهنده زیرساختهای اجتماع ، می بایستی به درستی مورد بررسی قرار گیرند .
اولین بار عبارت « جامعه شبكه ای » توسط یان وان دیك (Jan Van Dijk) هلندی در سال 1991 مورد استفاده قرار گرفت . قبل از آن در سال 1978 ، جیمز مارتین (James Martin) از عبارت « جامعه سیم كشی شده »(Wired Society) استفاده كرده بود و منظورش جامعه ای بود كه اجزایش تماماً توسط شبكه های ارتباط راه دور به هم متصل باشند . كاستلز نیز در سال 1996 مفهوم « جامعه شبكه ای » را به كار برد . طبق ایده های كاستلز جامعه شبكه ای ، جامعه ای است كه عمده ترین عناصر آن با تكیه بر شبكه های الكترونیكی شكل گرفته اند . به عبارت دیگر ، شبكه ها اساس شكل گیری جوامع مدرن هستند . امروزه گاهی عبارت « جامعه اطلاعاتی » نیز به كار گرفته می شود كه مورد تائید كاستلز نیست ، چرا كه شبكه تنها از فن آوری تشكیل نشده است ، بلكه اقتصاد ، مذهب ، فرهنگ ، سیاست ، فعالیتهای اجتماعی ، و ... نیز در ساختار شبكه ها موثرند . كاستلز با بسیاری از تئوری پردازان كه به دنبال بسط ایده شهرهای جهانی هستند مخالف است و ریشه كسب قدرت جهانی را در حضور همیشگی و در دسترس بودن در شبكه ها می داند .
عقاید نهایی كاستلز در كتاب سه گانه « عصر اطلاعات : اقتصاد ، جامعه ، و فرهنگ » ، بین سالهای 1996 تا 1998 منتشر شد . در واقع ، این تئوری نتیجه بررسی های وی از دهه هفتادی میلادی به این سو بوده است. دو ایده ، محور نظرات وی بودند : ایده اول كه در دهه 1970 توسط وی پایه گذاری شد ، ایده « جامعه شناسی شهری ماركسیستی »بود كه در آن بر اهمیت فعالیتهای اجتماعی در جوامع شهری تاكید می شد . كاستلز با مطرح كردن عبارت « مصرف جمعی » (Collective Consumption) ، بسیاری از فعالیتهای اجتماعی ( مانند مصرف سوخت و استفاده از مسکن ) را كه در بعضی جوامع معنای سیاسی پیدا كرده بودند دوباره به زندگی اجتماعی و شهری برگرداند و همچنین استفاده از فن آوری جدید را كه در كشورهای بلوك شرق به ابزار سیاسی تبدیل شده بود در خدمت توسعه جوامع شهری قرار داد . محور دوم عبارت بود از مفهوم « فضای جریانها » (Space of Flows) كه در آن ، شبكه مركز جریان فعالیتهای مختلف جامعه است و كلیه فرآیندهای جامعه حول این مركز انجام می شود .
كاستلز نویسنده 22 كتاب بوده است و در تالیف 21 كتاب دیگر شركت داشته است . وی همچنین بیش از 100 مقاله در مجلات علمی منتشر كرده است . مهترین آثار وی و یا كتابهایی كه در انتشارشان مشاركت داشته است به ترتیب زیرند :
- The Urban Question. A Marxist Approach -1977
- City, Class and Power-1978
- The Economic Crisis and American Society-1980
- The City and the Grassroots: A Cross-cultural Theory of Urban Social Movements-1983
- The Informational City: Information Technology, Economic Restructuring, and the Urban Regional Process -1989
-1996 The Rise of the Network Society, The Information Age: Economy, Society and Culture
- The Power of Identity, The Information Age: Economy, Society and Culture-1997
- End of Millennium, The Information Age: Economy, Society and Culture -1998
- The Internet Galaxy. Reflections on the Internet, Business and Society-2001
- The Information Society and the Welfare State: The Finnish Model -2002
- The Network Society: A Cross-Cultural Perspective-2004
- The Network Society: From Knowledge to Policy-2006
- Mobile Communication and Society: A Global Perspective -2006


بر گرفته از ماهنامه "ساختمان و كامپیوتر" ، شماره 2۱ ، مرداد 1387 ، نوشته هوشمند ابراهیم پور معصومی

http://uib.blogfa.com/post-2.aspxطبقه بندی: آشنایی با بزرگان شهرسازی، 
ارسال توسط درنا اسدی
آرشیو مطالب
نظر سنجی
چقدر با رشته مهندسی شهرسازی آشنایی دارید؟


صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin